OOTD: Hello May!

by

Hello may! I hope you'll bring us more sun and less rain. The pictures I present you today were taken a week ago, back in April. When I was getting ready, I thought it would be a great idea to make use of suede shoes while the weather is so nice. Few minutes after I left home, surprise, surprise, it started raining. I don't need to add that my choice of shoes wasn't the best ever. When I reached the park, it resembled more of a Glastonbury festival swamp-like area, rather that suede-appropriate place. I regretted that I didn't have a pair of a folding version of wellingtons in my purse (yeah, that's the invention worth considering). Both suede boots and wellingtons may belong to the same, so admired boho family, yet the ease of cleaning is incomparable.

Ok, enough of complaining! I just wanted to add that you can follow my Facebook and Instagram account if you want to be up-to-date (I strongly encourage you to do so, haha)! Let me know in the comments below what do you think about the outfit (and about the idea of foldable wellies 😁). Anyway, that's all for now, see you soon!

Witam was serdecznie w maju! Mam nadzieję, że ten miesiąc przyniesie więcej słońca i mniej deszczu! Zdjęcia, które dzisiaj przedstawiam zrobione były tydzień temu i gdy przygotowywałam się do wyjścia, stwierdzałam, że póki jest ładna pogoda, to trzeba zrobić użytek z zamszowych botków. Kilka minut po wyjściu (co za niespodzianka) zaczęło lać. Kiedy dotarłyśmy na miejsce, zamiast bezpiecznych dla zamszu alejek, park przypominał raczej bagna z festiwalu w Glastonbury. Żałowałam, że w torbie nie mam rękawiczek i składanej, torebkowej wersji kaloszy (wynalazek wart rozważenia). Może kalosze i zamszowe botki wpisują się w te sam festiwalowy styl boho, jednak te pierwsze są znacznie przyjemniejsze do czyszczenia.

Ok, dosyć tego narzekania, na pewno wkrótce kalosze i płaszcz nie będą potrzebne! Dodam jeszcze, że jeśli chcecie być na bieżąco, możecie polubić moje konto na Facebooku i Instagramie (gorąco do tego zachęcam 😁)! Dajcie znać, jak podobają się Wam zdjęcia (i co sądzicie o pomyśle na składana kalosze do torebki 😂). Do zobaczenia!

blogerka modowa Białystok

Coat / płaszcz: Zara (sale) | sweater / sweterek : Zara (sale) | jeans / dżinsy: Zara (sale) | ankle shoes / botki kowbojki: Massimo Dutti (sale)

blogerka mododwa
botki kowbojki massimo dutti
blogerka modowa
botki kowbojki massimo dutti
blogerka modowa, botki kowbojki massimo dutti
blogerka modowa, botki kowbojki massimo dutti
blogerka modowa
blogerka modowa