Top Social

PINK for spring

3/07/2014
Looking materials for this post was one of the best experience in my life! Pink here, pink there, I literally felt like a child in a candy shop! Although I can't afford the clothes I found, just looking at them makes me want to grin.

Well, spring is coming (jeey!!) and spring and pink are good fellows, right? So if you're looking for something to brighten your wardrobe, pink is there for you. Girlish and feminine, subtle and sultry, a little bit striking, but hey, anyone sometimes need to shine. I selected mainly dresses, because they captured my attention far far more than anything should. I'd love to wear them with silver sandals or some leopard accessories like bag or cat-eye glasses.

Szukanie materiałów do tego postu było jednym z naj-super-fajniejszym doświadczeniem w życiu - na każdym zdjęciu róż, wszędzie pełno różu! Oderwanie wzroku od monitora nie było nawet opcją. I chociaż nie mogę sobie pozwolić na zakup ubrań, które znalazłam, samo patrzenie na nie wywołuje bolące już szczerzenie zębów.

Nadchodząca wiosna (hurra!) wydała mi się świetnym pretekstem, aby marnować czas na przeczesywanie sieci w poszukiwaniu różowych ubrań. :) Jeśli chcecie ożywić i rozweselić swoją garderobę, to róż świetnie spełni to zadanie! Może być dziewczęcy i kobiecy, delikatny i zmysłowy (sic!, użyłam tego słowa), może "trochę" rzucający się w oczy, ale w końcu wiosną możemy zaszaleć. Moim zdaniem różowa sukienka plus srebrne sandałki lub akcesoria takie jak torebka albo okulary w panterkę to połączenie idealne, może nie do końca klasyczne i stonowane, ale nie mogę się doczekać momentu, kiedy tak wystrojona będę mogła wyjść na niedzielny spacer :) (czyste szaleństwo!). 

Oscar de la Renta dressBurberry embellished bagValentino lace top Adam Lippes fringed crepe dressValentino wool crepe dress RAOUL fitted dress | Stella McCartney embellished dress

And let the pink madness begin! :)


source: tumblr

source: tumblr
Burberry via style.com


Elie Saab via elleuk.com


Versace via style.com


Valentino via www.vogue.com

 Fendi via www.style.com

Moschino Cheap And Chic via style.com
Follow on Bloglovin
1 komentarz on "PINK for spring"
  1. I used to think that pink is for small girls, who want to be a princess, but this spring I find really beautiful clothes in this color.

    OdpowiedzUsuń